2012. nov. 14.
Maitre Parfumeur et Gantier - Jardin du Nil (1988) 8/10
Jean Laporte, miután 1988-ban otthagyta a L'Artisan Parfumeur-t, és belevágott új projektjébe, a Maitre Parfumeur et Gantier-be, maga mögött hagyta az addigi modern, barátságos stílusát is, és egy sokkal szélsőségesebb, klasszikus irányba mutató üzemmódra váltott. Ennek a periódusának a terméke a mogorva Eau des Iles, a bizarr Parfum d'Habit, vagy épp a Jardin du Nil (Nílusi kert), amely sokak szerint egy három napon keresztül viselt műszálas zokni szagára emlékeztet a leginkább.
Aki már hosszabb ideje olvassa az írásaimat, az tudja, hogy az ilyen aberrált parfümök számomra kihagyhatatlanok. A Jardin du Nil kipróbálásának is nagy izgalommal fogtam neki, és bár nem találtam meg benne a kosárlabda edzés utáni öltöző légkörét (nagyon nem is vágytam rá), azért csalódást sem okozott. A friss, virágos fejillatban, a megszokott citrusok, és némi kesernyés, zöld geránium mellett csakugyan ott van egy fanyar, erjedő sajtra emlékeztető akkord, amiről egy kis fantáziával akár piszkos zoknira is asszociálhatunk. De talán kellemesebb, ha a Nílus napsütötte víztükrén lebegő, rothadó virágcsokrot képzelünk magunk elé.
Ez a kis kellemetlenség (szerencsére?) csak 10-15 percig tart, aztán fokozatosan kiderül a sajtról/zokniról/rothadó virágcsokorról, hogy igazából egy nagyon erős rózsa tinktúra, ami a gerániummal, és talán a vetiverrel karöltve kelti ezt a furcsa hatást. Persze, a Jardin du Nil a bizarr kezdet leszáradása után sem változik egy jól nevelt, tiszta, fiatalos rózsaillattá, mint ahogy a Nílus sem válik a deltájához közeledve egy áttetsző vizű, kristálytiszta folyammá - viszont a fanyarságát lecseréli egy édeskés, erdei gyümölcsökkel, ámbrával, és szikár tömjénnel tűzdelt, érett rózsára. Az átalakulás, bár fokozatos, de olyan jelentős, mintha két teljesen különböző parfümmel lenne dolgom. A kezdet egy izgalmas, friss, lédús, szokatlan, és kissé bohókás illat, hatalmas hatósugárral, míg az alap egy sötét tónusú, száraz, mély, komoly, és kiegyensúlyozott, bőrközeli aroma. Lenyűgöző!
A Jardin du Nil egy nehéz alkotás. Nem az a típusú parfüm, amelyet az ember lánya túl gyakran megkíván, vagy jobb ötlet híján csak úgy magára fúj, viszont ha elege van a banális, kislányos illatokból, és valami különlegesre, extrémre vágyik, ami mégis méltó egy érett nőhöz, akkor kitűnő választás lehet. Vigyázat, csak haladóknak!
Illatjegyek: citrusok, menta, rózsa tinktúra, geránium (rózsamuskátli), jázmin, ámbra, pacsuli, vetiver
Kreátor(r): Jean Laporte
Feliratkozás:
Megjegyzések küldése (Atom)
Kedves Szimat! Érdeklődnék, hogy mi a véleményed az Ausliebezumduft nevezetű webshopról? Megbízható és rendeltél már tőlük? Az a helyzet, hogy egy parfümöt szeretnék rendelni tőlük,amit nem igazán találtam meg máshol (Ginestet: le boise)de még sosem rendeltem külföldi oldalról! Válaszodat előre is köszönöm!
VálaszTörlésAttila
Az Ausliebezumduft teljesen megbízható, korrekt webshop. Én gyakran rendelek tőlük, és még sosem adtak okot panaszra. Használd őket bátran! ;)
TörlésKöszi a választ és szuper a blogod!
TörlésKedve Szimat!
VálaszTörlésEgy technikai kérdésem lenne az Ausliebezumduft/Firstinfragrances webshopból való rendeléssel kapcsolatban és utána már tényleg nem zavarlak ebben a témában.
Azt olvastam a fizetési útmutatójában, hogy ha kártyával (Mastercard) akarok fizetni akkor a cvc kódon kívül kérni fog egy második, bizonyos "personal secure code"-ot. A gond, hogy nekem ilyen nincs és a Raiffeisen bank ahol vagyok nem is használ ilyet jelenleg. Kérdésem az lenne: Tőled is kéri a rendszer? Illetve ha nincs nekem ilyen kódom akkor még elfogadja a fizetésemet? Sajnos ez az oldal maradt csak ahol meg tudom rendelni mert az Amazon(amerikai rendszer) nem szállít Magy.-ra
Megtisztelő válaszodat előre is köszönöm!
Attila
Kedves Attila!
TörlésAz ALZD valóban kéri tőlem a Personal Secure Code-ot, de mivel nekem van ilyenem, ezért nem tudom, hogy mi a teendő a hiánya esetén. Szerintem érdeklődd meg a bankodtól - biztos van megoldás a problémára.