A Givenchy divatházat Hubert James Marcel Taffin de Givenchy gróf alapította 1952-ben és már néhány év után olyan nagy neveknek tervezett, mint Audrey Hepburn (aki mellesleg Givenchy múzsája is volt), vagy épp Jackie Kennedy és Grace Kelly. Sajnos napjainkban a Givenchy is elindult az olcsó népszerűség lejtőjén (legalább is, ami a parfümeiket illeti), de szerencsére egy-két megcsontosodott veteránjuk még mindig kapható és még mindig nagyon jó. Ezek közé tartozik a Gentleman is, amely a 80-as évek kemény, dögös és hangoskodó chypre-einek egyik legmeghatározóbb képviselője.
A fejillat harsány, szikrázó bergamottal indít, amelyet egy kevés fahéj fűszerez, és ezzel egyidőben színre lép a szívjegy központi eleme, a szögletes, szúrós és sötét pacsulijegy is. Ez a pacsuli némileg eltér az eddig általam megismert pacsuliktól, kevésbé földes és fás, sokkal inkább a férfias élei vannak kihangsúlyozva. Szerintem ez egy fantasztikus kezdet, tele életerővel, vadsággal és ugyanakkor mégis mindvégig hű tud maradni a nevéhez, azaz egy úriemberhez méltó eleganciát hordoz magában. Ha valakinek ez nem lenne elég erős, akkor rövidesen csatlakozik a tánchoz egy kevés száraz, majdhogynem füstös bőr és egy adag civet, ami még vadabbá és férfiasabbá teszi az illatot. Az alapjegyek megjelenésével előkerül az ámbra is, így lassan megédesedik, kikerekedik a parfüm, esélyt adva ezzel a szegfű/szegfűszeg fűszeres, mély illatának kibontakozásához is. Ebben a stádiumban a pacsuli már korántsem főszereplő, de megjelenik helyette a tölgymoha, amely továbbra is biztosítja a klasszikus férfias jelleget és a szúrósságot, amely olyannyira jellemző a 80-as évek parfümeire. Ezután már nem áll be nagy változás, nincs más dolgunk, mint élvezni a hátramaradt illatfelhőt. Rajtam a parfüm tartóssága közepes, a hatósugara viszont igazán kiváló.
Valószínűleg sokak úgy vélekednek, hogy a Gentleman fölött bizony eljárt már az idő, és tulajdonképpen meg tudom érteni őket. Napjaink metrószexuálisokkal és “majdnem-rózsaszín” férfiparfümökkel tarkított világában erősen kakukktojás a Gentleman, méghozzá egy nagy és sötét tojás. Ez a parfüm csak egy szőrös mellű, klasszikus vonalvezetésű férfin mutat jól, ott viszont annál inkább. És mi lenne, ha mint minden régi illatot, ezt is nem reformulálták volna meg a fogyaszthatósága érdekében? Jó lenne megillatolni az eredeti változatot, amely állítólag még több civetet és pacsulit tartalmazott…
Illatjegyek: bergamott, fahéj, tárkony, méz, írisz, jázmin, cédrus, vetiver, pacsuli, civet, orosz bőr, ámbra, vanília, tölgymoha
Kreátor(r): Paul Léger
A szőrös mellű, klasszikus vonalvezetésű férfiról Pierce Brosnan és David Hasselhoff jutott eszembe, aki bár nem mondható klasszkusnak, de szőrös mellkasban mindenkit ver. :) Mindenesetre nekem hiányzik, hogy a mai férfi trendben nem igazán találni erős, karakteres illatokat.
VálaszTörlésNagyon érdekelne még, hogy miben különbözhet egymástól az eredeti és a mostani.
Én is töröm már a fejem, hogy miként tudnám összehasonlítani a régit az újjal, kiváncsi vagyok, mennyire képesek tönkretenni az IFRA féle alapanyag-limitálások egy illat szerkezetét. A leírások alapján a mostani változat egy barátságos kisfiú az eredetihez képest...
VálaszTörlésHello, Szimat!
VálaszTörlésTanácsot kérnék, van email címed, mert nem hiszem, hogy másokat érdekelne.
blgdobo@gmail.com ra ha írnál, megköszönném!
Üdv
István
Nem is értem egyébként mi értelme ezeknek a limitálásoknak. Nekem úgy tűnik sokkal inkább a parfümök ellen, mint mellett vannak. Ha nem lennének ezek a limitálások, anélkül is nehéz lenne ugyanazt a parfümöt létrehozni évtizedeken keresztül.
VálaszTörlésEngem is bosszantanak a limitálások, szerintem rengeteg illatot, valóságos művészi alkotást tönkretesznek vele. Mintha Picasso-tól elvették volna a kék és a rózsaszín festéket... Régen is viseltek az emberek parfümöt és egy-két allergiás reakción kivül nem hiszem, hogy komoly problémák léptek volna fel. Szerintem az IFRA túllihegi a dolgot...
VálaszTörlésSzerintem ez megoldható lenne úgy is, ha felhívnák a figyelmet a dobozon, hogy allergiás reakciót válthat ki.
VálaszTörlésAzért, mert valaki allergiás valamire, még nem várja el, hogy elpusztítsák, ki vonják stb. azt az adott dolgot. Ez csak az IFRA beteges elképzelése.
Egyetértek :)
VálaszTörlésSzevasztok!
VálaszTörlésParfümök (illatminták) beszerzésének lehetőségére tudnátok esetleg tanácsot adni?
Üdvözlettel:
Olvasó
Kedves Olvasó!
VálaszTörlésÉn illatmintákat a parfumneroli.hu-ról szoktam rendelni, valamint a nehezebben beszerezhető darabokat a theperfumedcourt.com-ról és az ausliebezumduft.de-ről. Sajnos nem olcsó mulatság, ezért a kommerszebb darabok esetében érdemes a Sephorával és társaival is megpróbálkozni. Néha lehet náluk találni ingyenes illatmintákat. Ja, és Zólyomi Zsolt parfümériáiban is be lehet szerezni egy-két mintácskát. Remélem segítettem.
Üdvözlettel,
Szimat
Köszönöm a segítséged! A Nerolit és Zólyomi Zsolt üzleteit már ismerem a többi lehetőség kipróbálásra vár. Nagy segítséget nyújt számomra a weblapod tartalma amit külön is megköszönök.
VálaszTörlésÜdvözlettel: T.Z.
Örvendek, hogy hasznosnak találod a blogomat :)
VálaszTörlésMilyennek találjátok a Xeryus-t? Nagyon érdekelne a vélemény róla, mert nagyon dícsérték és lehet megkockáztatnék egy vásárlást, mert az illatjegyei nagyon tetszenek. Nagyon régimódi, vagy ma is vállalható darab? (1986) :)
VálaszTörlésSzia! Bocs a kései válaszért. Az eredeti Xeryus-t nem próbáltam (nálunk nem lehet megtalálni), csak a Xeryus Rouge-t, az pedig nem hagyott mély nyomokat bennem. Az eredetiről csak olvastam egyet-mást, s az alapján egy kellemes, visszafogottab 80'-as parfümnek tűnik. Szerintem adhatsz neki egy esélyt :)
VálaszTörlésKöszönöm! Láttam, hogy valami történt az oldalon, gondoltam emiatt nem jött válasz. Nem illik a témához, de valaki ismeri a L'Erbolario-t? Ma találtam rá és rengeteg szépet és jót olvastam az illataikról. Természetesek és nem is drágák, nálunk is kaphatóak. Van lonc illatú is a katalógusukban, amiről régen tárgyaltunk. :)
VálaszTörléswww.fragrantica.com/designers/L%60Erbolario.html
Én nem próbáltam még egy L'Erbolario parfümöt sem, de nemrég volt róluk szó, az Annick Goutal loncillatával kapcsolatosan. Részleteket megtalálod ott, a hozzászólások között :)
VálaszTörlésValóban köszönő viszonyban sincs az eredeti az mostanival.. mintha egy olcsó hamisítvány lenne az új verzió.. olyan "olyan mintha.." de mégsem az. Sajnos. A régi egy hét után is érezhető a kabát gallérján, ez nem mondható el az újról. nekem van még a régi, de féltve őrzött kincsként kezelem. Azóta egyet vettem az újból, többet nem fogok, pedig tizenöt éve használom. Biztos ez a jó üzlet a gyártónak.
VálaszTörlésÜdv. at
Köszönöm, hogy megerősítetted a reformulálással kapcsolatos elméletemet. Ha van lehetőséged kipróbálni, ajánlom figyelmedbe a Parfumerie Generale Intrigant Patchouly-ját. Bár természetesen nem ugyanaz az illat, de kifejezetten hasonlít a stílusában a Gentleman-re, csak gazdagabb, és egy kicsit virágosabb.
VálaszTörlésSajnos ma értesltem róla a Müller-ben hogy befejezték a gyártását!!!!
VálaszTörlés2003-óta megszakítás nélkül ezt használtam.
Kár érte.
Jó napot!
VálaszTörlésÉn csak most találkoztam a Gentleman-nel, teljesen rabul ejtett. Erre látom az előttem írt hozzászólást, hogy már nem is gyártják.
Tud valaki hasonlóan férfias, kemény illatot?
Előre is köszönettel:
László
a 90-es évek közepén vettem és most újra akartam.megnéztem a müllerben és a douglasban.már azt hittem hogy ot is gagyit árulnak,de akkor ez a baj hogy megváltoztatták az összetételt.teljesen más mint a régi.én is azt mondom hogy egy gyenge utánzat!!!
VálaszTörlés